گفتگوی اختصاصی با رحمت ا... ایمانی مدیر اجرایی اتحادیه فروشندگان صنف میوه و تره بار شهرستان آمل

مردم نگران میوه شب عید نباشند ، قیمتها کنترل شده است

دو ساعت مانده به طلوع خورشید یک بسم ا... دست لاف شروع روز کاریش می شود و یک لبخند بهانه رضایت مشتری ، حرمت بار فروش میدان میوه اش از هر چیزی در دنیا برایش بیشتر ارزش دارد و حاضر نیست با هیچ گوهر دیگری عوضش کند . تقریبا تمام ایران از شمال تا جنوب کشور پهناور را زیر گام های استوارش طی کرده و مرد سفر روزهای سخت زندگی است . رنج دمای 50 درجه خوزستان و سرمای استخوان سوز غرب را به خاطر یک لقمه نان حلال به جان و دل خرید و از 10 سالگی وارد بازار کار شد و فهمید که باید عرق ریخت و از عرق جبین و زور و بازوی خود نان خورد . این بار به میدان میوه و تره بار امام حسین (ع) شهرستان آمل رفتیم و سراغ رحمت ا... ایمانی را گرفتیم . 58 سال از خدا عمر گرفت ، تحصیل کرده نظام قدیم و تا به یاد دارد همیشه حتی حین درس خواندنش در مدرسه ، تابستانها مشغول کار کردن بود تا برای تهیه لوازم هزینه خانواده را کم رنگ تر کند . افتخار دارم که در پایان سال 1392 در خدمت مرد کوچه پس کوچه های شرف و عزت و انسانیت ، آخرین مصاحبه و گزارشم را مزین به ایشان نموده و پای صحبت های سراسر جالب و خواندنی وی بنشینم تا شما خوانندگان عزیز را میهمان لحظه های خوب ثبت مهربانی همشهری آملی مان بکنم .رحمت ا... ایمانی هستم . متولد 1334 شهرستان آمل ، پدرم مرحوم روح ا... ایمانی از کسبه های خوشنام و مادرم مرحوم حاجیه معصومه مسیحا بودند .

 از کودکی و تحصیلاتتان بگویید

ابتدایی را در مدرسه " پستا " تقوی فعلی و متوسطه را در دبیرستان امام خمینی (ره) به پایان رساندم .

دوران کودکی ساکت و آرامی داشتم و با همه بچگی هایمان همیشه به بزرگتر از خودمان احترام می گذاشتیم 10 ساله بودم که چند نوع شیرینی تهیه و می فروختم و با پولش  برای خودم لوازم التحریر می خریدم .


 

 

 

    

 

به صورت رسمی چه سالی وارد بازار کار شدید

از سال 1350 ضمن اینکه درسم را می خواندم کار هم می کردم  بعد از آن سال 1355 با کارگری متفرقه به صورت رسمی مشغول به کار شدم

در مورد فعالیت تان در میدان میوه و تره بار توضیح دهید

سال 1358 مشغول کار در میدان میوه و تره بار شدم و برای تهیه بار از آمل به میدان بار سابق ، میدان شوش " انبار قلعه" ، میدان طاهری و دیگر میادین تهران رفته و برای شهرستان آمل بارگیری می کردم ، در صورتی که آن زمان میدانی در شهر آمل وجود نداشت و بار فروش در مغازه یا کنار خیابان ، بار خود را می فروخت .

میدان تره بار از چه سالی در آمل احداث گردید

28 سال از تاسیس آن می گذرد و فعالیت خود من بیش از 30 سال است . بابت تهیه بار  90 درصد خاک ایران را زیر پا گذاشتم و سالی 5 تا 6 ماه به شهرهای ایران و نقاط دور هر کجا که میوه بود می رفتم و از آنجا برای شهرستان آمل و تهران ، قم ، قزوین ، اصفهان ، شیراز، اهواز ، رشت و...... بارگیری می کردم و در اختیار بار فروشان قرار می دادم و مدتی هم بعد از اینکه این پروسه را در مدت 30 سال طی کردم به اتفاق خانواده ام به استان آذربایجان غربی مهاجرت کردم و حدود 10 سال ساکن ارومیه بودم و بخش عمده کارم در آنجا توزیع سیب با تناژ بالا برد .

چند حجره در میدان تره بار آمل هست و نوع مالکیت به چه صورت می باشد

مالک اصلی میدان میوه و تره بار ، اداره اوقاف و امور خیریه می باشد و سر قفلی حجره ها متعلق به بار فروش هایی است که داخل آنها مشغول به کارند . میدان بار دارای 51 حجره ششدانگی می باشد که به مرور زمان تعداد بار فروش ها بیشتر و بیش از 60 نفر رسیده که بعضی از آنها سه دانگ از حجره ها را خریداری و مشغول به کار شدند .

تعیین پرسنل میدان  به عهده چه کسی و حقوق و مزایا به چه صورت است

میدان تره بار توسط هیت مدیره با 5 نفر اعضای اصلی و دو نفر اعضای علی البدل  اداره می شود که این اعضا در انتخاباتی که هر دو سال یک بار برگزار می گردد انتخاب شده که  اداره بازرگانی بر انتخابات نظارت دارد . رییس اتحادیه از بین هیات مدیره و با رای خود آنها انتخاب می شود و بقیه کارها به مسوولیت رییس اتحادیه می باشد .

چند نفر به صورت ثابت در میدان مشغول کارند

نگهبان در ورودی و یک راننده که به اتفاق پرسنل دیگر مشغول تمیز کردن محوطه میدان هستند ، زباله ها را جمع آوری و با ماشینی که متعلق به بارفروشهای میدان و اتحادیه هست به محل دپوی زباله انتقال می دهند . در دفتر اتحادیه منشی کارهای کامپیوتری را انجام می دهد و من هم به عنوان مدیر اجرایی دفتر اتحادیه فروشندگان صنف میوه و تره بار هستم و آقای علی نارنجی به عنوان رییس اتحادیه بر کارها نظارت دارد و کارهای اداری مربوط به این صنف را انجام می دهد .

 نظارت به محیط زیست در قسمت های مختلف میدان بر عهده چه کسانی است

ما دو نگهبان درب میدان داریم که در استخدام اتحادیه می باشند و هر 10 حجره دارای یک نگهبان اختصاصی است که از اموال و وسایلشان مراقبت می کنند .

زباله ها چه ساعتی از روز از میدان خارج می شود

زمانی که حجم کاری در میدان کمتر است و بیشتر ساعت 10 صبح جمع آوری و انتقال زباله از تمام محوطه شروع می شود .

میدان بار آمل کدام شهرهای همجوار را تحت پوشش دارد

شهر آمل از نظر بار فروشی حرف اول را در استان مازندران می زند به جهت اینکه بیرون بر بار زیاد دارد ضمن اینکه شهرهای نوار ساحلی از نوشهر و چالوس تا رویان و نور و محمودآباد و سرخرود و فریدونکنار و منطقه لاریجان چمستان را تحت پوشش قرار می دهد .

کار میدان بسته به مناسبت ها و اعیاد به چه صورتی می باشد

روزهای تاسوعا و عاشورا و یوم ا... 22 بهمن ، شهادت امام رضا (ع) میدان تعطیل و در جشن و میلاد و اعیاد ، میدان چون کارش خدماتی است باز می باشد . روز اول عید نوروز همه میدان تعطیل و تا چهارم عید هم تا 9 صبح باز است ، پنجم فروردین همزمان با شروع به کار کلیه ادارات و بانکها ، میدان هم فعالیت خود را شروع می کند .

در ایام سال ، خود میدان از چه ساعتی شروع به کار می کند و میوه های وارد شده آیا بسته به فصل خاصی دارد

هر فصل میوه خاص خودش را دارد . اواسط بهار و تابستان ازدحام برداشت میوه در سطح کشور می باشد و روزها هم که بلند می شود و از آنجایی که این منطقه توریستی است و مسافران به شهرهای کناره و ساحلی بیشتر می آیند ، بایستی بار میوه و تره بارشان را از میدان آمل تهیه کنند در نتیجه زمان شروع کار میدان در ایام بهار و تابستان فرق می کند و ساعت سه و نیم صبح در میدان باز می شود و پائیز و زمستان هم با یک ساعت تاخیر 5 صبح کار میدان شروع می شود .

رسیدگی به تخلفات میدان به چه صورت است

از آنجاییکه کار میدان اول صبح 2 ساعت قبل از روشن شدن هوا می باشد اگر ماشینی دیر کند طبیعی است که بازار افت و قیمت ها شکسته می شود و بار روی دست بار فروشان می ماند و مجبور می شود با قیمت خیلی پایین تر به خرده فروشان بفروشد . در چنین مواقعی ممکن است مشکلاتی بین راننده و بارفروش به وجود آید که رییس اتحادیه و من به عنوان مدیر اجرایی سعی در حل آن به صورت مسالمت آمیز کرده و اگر به نتیجه نرسیدیم به مراجع قانونی مراجعه می کنیم .

تعیین نرخ محصولات به چه صورت است

زمانی مانند ایام نوروز که اداره بازرگانی نرخ را اعلام و قیمت میوه ها را مشخص می کند بر حسب نوع میو ه ، درجه  3 ،2 ، 1 و ممتاز و فوق ممتاز ، قیمت ها متفاوت است و ماموران بازرگانی با حضورشان در داخل میدان بر چگونگی فروش و قیمت آنها نظارت می کنند و اگر بار فروشی در ارتباط با نرخی که از سوی بازرگانی اعلام شده تخطی کند با او برخورد قانونی و وی را جریمه نقدی می کند .

آیا حجره ها شناسنامه یا پلاک دارند

تمام حجره ها شماره پلاک دارند و صاحبان آنها دارای شناسنامه می باشند و بعضی از کارگران حجره های میدان میوه و تره بار که به صورت ثابت و دائمی مشغول به کارند از طرف کار فرمایان بیمه هستند .

سرویس بهداشتی آیا جزء ملزومات و نیازمندیهای میدان تره بار هست

10 سرویس بهداشتی در داخل میدان تره بار وجود دارد که یک خدمه از صبح تا 2 بعداز ظهر کار نظافت و بهداشت آن را انجام می دهد .

کارگران داخل میدان آیا فعال هستند

کار میدان بسیار سخت و طاقت فرساست و پرسنل ، خصوصا بارفروشان میدان ، مردانی زحمتکش و دلسوزند که هشت ساعت کار آنها شاید برابر با یک ساعت کار در بیرون باشد  .

از چه زمانی میدان آمل یک وقته شده

میدان میوه و تره بار آمل در یک شیفت از صبح خیلی زود باز و تا ساعت دو بعداز ظهر کار به پایان می رسد و تقریبا 8 ماه پیش به پیشنهاد مسوولین اتحادیه و موافقت همه بار فروشان ، این طرح اجرایی شد و کلیه بار فروشها و پرسنل میدان و کارگران به خانه می روند تا استراحت کنند که با این اوصاف بارفروش هم به خودش و هم امورات خانواده بیشتر رسیدگی می کند .

البته 5 سال پیش به صورت ممتد و متوالی همه ساله ماه رمضان ، میدان در یک شیفت و تا 2 بعدازظهر باز بوده و بعد از پایان ماه رمضان دوباره دو وقته کردیم یعنی از صبح تا دو بعد از ظهر بعد و مجددا سه بعداز ظهر تا هشت شب می ماندند .

آیا در این شهرها که نامشان را بردید مگر میدان میوه و تره بار وجود ندارد

چرا مثلا در شهر چالوس یک میدان میوه و تره بار وجود دارد ولی جون حجم و تناژ ، بار ارسالی به این شهرستان خیلی پایین تر از آمل است و از جهتی آمل به جهت اینکه شهری صنعتی و تجاری و قطب کشاورزی ایران است  و مصرف میوه و تره بار هم در آن بسیار زیاد ، خواست آملی ها نسبت به این عرضه و تقاضا نسبت به دیگر شهرهای استان مازندران بیشتر می باشد . میوه و تره باری که برای آمل بارگیری می شود بهترین نوع است و از کیفیت بالایی برخوردار است و شاید این بارگیری برای شهرهای بابل ، ساری ، قائمشهر که شهری کارگری است مثل آمل نباشد .

دلالان چه  نقشی بر بازار میوه دارند

عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت بازار می باشد و دست دستفروش هم نیست مثلا تره بار محصولی است که باید حتما به فروش برسد در غیر اینصورت جزء ضایعات می شود و قیمتش هم پایین می آید . چه بسا باری که برای بار فروش به میدان می آید و درخواست کننده اش کم  می باشد در نتیجه قیمت شکسته می شود و عکس آن هم صادق است . پس این به عرضه و تقاضا بر می گردد ولی نظارت مسوولین بازرگانی و ماموران تعزیرات مانع گرانفروشی می شود .

میوه و تره بار چگونه به میدان آمل می رسد

به روز می باشد و از شهرهای جنوبی حداقل 2 روز طول می کشد تا به اینجا برسد و فقط موز ، کیوی ، انار ، سیب و پرتغال هست که از سردخانه به میادین حمل می شود اما خیار ، گوجه ، کلم ، کاهو ، هویج ، لبو وسیفی جات ،کدو ، بادمجان از جنوب که مبدا هست بارگیری و وارد بازار می شود .

برای شب عید چه تدابیری اندیشیدید ؟

این نوید را به همشهریان عزیز آملی می دهم امسال ما کمبود میوه و تره بار نداریم با توجه به اینکه یک دوره سرما و یخبندان را گذراندیم ولی به اندازه کافی مرکبات را در داخل انبار و سردخانه ها جمع آوری کردیم ، سیب در مناطق آذربایجان ، سیمیرون و دماوند و کل سردخانه های ایران هست ما افزایش قیمت نداریم چون عرضه میوه و تره بار خیلی زیاد است و قیمت ها هم کنترل شده ، مردم نگران نباشند شاید قیمت ها پایین تر از این هم بشود .

چه صحبتی در این روزهای پایانی با همشهریان آملی دارید

پیشاپیش نوروز 93 را به همه هم میهنان به ویژه همشهریان عزیز آملی و منطقه لاریجان تبریک و تهنییت عرض کرده ، امیدوارم سال 93 سال صلح و آرامش در سرتاسر گیتی و سرشار از خیر ، برکت ، موفقیت و خاطرات خوش برای آنها باشد انشاء ا...