g7pkom93npqq45t94tnt.jpg" alt="" />

همزمان با گرامیداشت هفته دولت ، صبح آمل از عملکرد شورای اسلامی روستای اسپیاربن گزارش می دهد

به همت اهالی روستای اسپیاربن ، 80% طرح هادی انجام پذیرفت

دوربرگردانی که با بدقولی مسئولان هنوز به پایان نرسیده است

این هفته و مقارن با گرامیداشت یاد و خاطره دولتمردان شهید عرصه دولت و خدمتگذاری و به بهانه تهیه گزارش از یکی از روستاهایی که دین خود را در دوران دفاع مقدس نیکو ادا کرد و هم اکنون نیز با وجود جوانان تحصیلکرده ، جزو یکی از موفق ترین دهستان های دابوی جنوبی شد برویم .

میدان هزار سنگر را پشت سر می گذاریم . وقتی از جاده جدید آمل به بابل حرکت کنید ، بعد از اولین پل عابر پیاده  به یک دور برگردان می رسید که با طی آن وارد روستای اسپیاربن می شوید . سه کیلومتری شهر آمل قرار گرفته ،

یادگاری های تن شهدایش هنوز تو خاک پاک جبهه های جنوب و کوه های سرد مریوان و رود هورالهویزه حضور سبز آنانی است که از همین روستا زیر قرآن دستان پدر و مادر با گلپر و اسپند بدرقه شدند و از همه چیزشان گذشتند تا خاک بماند و با هنرنمایی بچه های دیروز و مردان امروز در قالب شورا و همیاری دولت بتواند به شعار و مندیات رهبر معظم انقلاب جامه عمل بپوشاند .

وارد محل که می شوی سمت چپ ، خانه بهداشت نظرت را جلب می کند که خیلی خوب کار می کند و با امکانات محدودش سعی در برطرف کردن مشکلات درمانی خانوارهای ساکن را دارد . با کمی قدم زدن به نانوایی روستا می رسید که شلوغ و پر از افرادی است که حتی از اطراف به اینجا می آیند ، وقتی علت این صف طولانی را پرسیدیم ، گفتند پخت خوب نان یکی از دلایلش است . دلیل دیگرش نیز روابط عمومی بالای مدیریت نانوایی حاج نصرا... قاضی که شامل حال هر رهگذری می شود ، حتی آنهایی که بار اولشان باشد . 

از نانوایی روستا که بگذریم قدم زنان می رسیم به سوپری های اطراف و پست بانک و بانک قرض الحسنه و دفتر شورای محله . در همین خصوص و برای آشنایی بیشتر با مردمان خونگرم و مهمان نواز ، موقعیت جغرافیایی و بیوگرافی روستا به دفتر دهیاری روستا رفته و با اعضای آن رمضان آقاجانزاده ، ملک ابراهیم صفرپور و رمضان طالبی و ابولفضل حیدری دهیار به گفت و گو نشستیم که حاصل آن را در این شماره می خوانید .

آقاجانزاده عضو شورای اسلامی روستا  گفت : روستای اسپیاربن در سه کیلومتری شهرستان آمل واقع شده که از شمال به روستای هشتل ، جنوب به جاده اصلی آمل به بابل ، غرب به روستای رشکلا و شرق به روستای چاره متصل می باشد . جمعیت این روستا حدودا 850 نفر بوده و دارای 4 شهید والامقام به نام های عباس آماده ، اسماعیل اصغری ، علی حیدری و قربان محمدنژاد می باشد . همچنین مفتخر به وجود دو آزاده سرافراز چون کربلایی حسن عباسی و حاج حسن محمدزاده می باشد که سال 69 پس از تحمل رنج اسارتگاه های دشمن بعثی به آغوش وطن برگشتند و 30 رزمنده دلاور که از مرزهای کشور پاسداری می کردند . حضور و پشتیبانی زنان و مادران قهرمان پرور این روستا نیز در هشت سال دفاع مقدس که با تمام وجود پشتیبانی و حمایت از خطوط پشت جبهه ها را چون پخت انواع مرباجات ، جمع آوری مواد غذایی ، تهیه و بافت لباس گرم برای رزمندگان اسلام را بر عهده داشتند ، برگ زرین دیگری از افتخارات می باشد و 350 عضو بسیج فعال در پایگاه حضرت نوح (ع) .

این عضو شورا با بیان اینکه جوانان این روستا از نظر ورزشی نیز عناوینی را در سطح کشور و استان کسب نمودند ، افزود : سال 90 یک تیم به لیک دسته یک استان راه پیدا کرد و مورد حمایت پایگاه حضرت نوح و دهیاری قرار گرفته ، همچنین دو نوجوان ورزشکار به نام های علیرضا برادعلی پور و محمد وفایی در رشته رزمی عنوان قهرمانی استان را به خود اختصاص دادند و خانم فاطمه صفرپور بانوی ورزشکار اسپیاربنی ، هم در قسمت انفرادی و هم در قسمت گروهی در زمینه کاراته به مدال طلای  قهرمانی کشور دست یافت که باعث افتخار خانواده و روستا گردیده است .

صفرپور دیگر عضو شورا به موقعیت علمی روستا اشاره کرد و گفت : از نظر علمی و تحصیلات دانشگاهی این روستا مثل همه افتخاراتش 55 لیسانس ، 15 فوق لیسانس ، دو نفر دکترا و دو قاضی دارد که در سطح استان مشغول به خدمت می باشند .

این مقام مسئول اظهار داشت : اکثریت مردم از راه کارگری امرار معاش می نمایند و 40 هکتار زمین کشاورزی نیز در این روستا موجود است که از آن برنج برداشت می شود و پس از آن نیز زمین را به امان خدا نمی گذارند و انواع سبزی ، باقلا ، سیر و ... را می کارند که علاوه بر کسب درآمد برای خودشان نیاز مردم را نیز برطرف می کنند .

وی گفت : از سال 87 که مسئولیت شورای محله را بر عهده گرفتیم سعی کردیم برای رضایت خدا و هر چه بهتر شدن وضعیت فیزیکی محله تمام توانمان را به کار بگیریم و کمبودها را جبران و نواقص را تا جایی که ممکن است برطرف کنیم که با عنایت پروردگار و همت عالی همه اهالی روستا خصوصا ریش سفیدان و بزرگان محله توانستیم موفق شویم که در ذیل به چند مورد از عملکرد شورای اسلامی روستا از سال 87 تا مرداد 92 می پردازیم :

پلمپ کردن مرغداری آقای ظاهری : به علت فاصله کم مرغداری با روستا و ایجاد آلودگی زیست محیطی  و همچنین انتقال بیماری ، شورای محله اقدام به بستن آن نموده که این اتفاق مهم سال 89 صورت گرفته است .

تعویض سیم و تیر برق : سال 89 به علت فرسودگی سیم های برق و تیر برق و ضعیف بودن ولتاژ در قسمت انتهایی محل خصوصا در فصل تابستان این روستا گاها با مشکل کمبود برق و قطعی مواجه بود که با پیگیری های به عمل آمده و تامین بودجه از استان و گرفتن ترانس برق این مشکل رفع شد .

اجرای طرح هادی و تعریض خیابان های روستا: با همکاری  اهالی خوب و همراه روستا که تا امروز چیزی حدود 80 درصد کار انجام شده است .

برخورداری از گاز طبیعی : 11/7/90 با نامه نگاری و پیگیری های متعدد صورت گرفته ، مهرماه 91 و به حول و قوه الهی و مساعدت های دکتر یوسفیان نماینده محترم مردم شهرستان آمل در مجلس شورای اسلامی پروژه عظیم گازرسانی به پایان و اهالی از این نعمت الهی برخوردار شدند .

ساخت زمین ورزشی برای ورزشکاران و ورزش دوستان :20/7/90کلنگ این پروژ بر زمین زده شد و تاریخ 15/5/91 به اتمام رسید و با حضور اهالی افتتاح گردید که بودجه ساخت با هزینه دهیاری و درصد کمی از سوی تربیت بدنی و جوانان سختکوش روستا امکانپذیر شد .

تحویل آب روستا به آب و فاضلاب شهرستان آمل : 17/4/90 این کار شروع و آب و فاضلاب روستایی در شهریورماه د90 اقدام به لوله کشی خیابان و کوچه ها نموده است که با تامین بودجه عملیات انتقال به منازل انجام خواهد پذیرفت .

احداث دو دهنه پل در ابتدا و اواسط روستا .

g7pkom93npqq45t94tnt.jpg

سد بندی نهر جوب آب به طول 45 متر که از وسط روستا عبور می کند .

 پیگیری احداث دوربرگردان روستا : در محورجاده آمل به بابل با نامه نگاری به دفتر ریاست جمهوری ، راه و ترابری ، استانداری و فرمانداری شهرستان موفق به احداث دوربرگردان در این منطقه شدیم ، البته لازم به ذکر است کار نهایی این پروژه به پایان نرسیده که در همین جا و از این نشریه پرمخاطب که پل ارتباطی خوبی بین مردم و مسئولین است از دست اندرکاران ذیربط می خواهیم این پروژه را نهایی و به پایان برسانند تا مردم عزیزمان بدون دغدغه و با آرامش بیشتر در رفت و آمد باشند .


jg047cg4kxnajcwk68e7.jpgعضو شورای روستا در ادامه این گزارش تصریح کرد : روستای اسپیاربن با داشتن مردمی ولایتمدار و جوانانی تحصیلکرده و خستگی ناپذیر در همه زمینه ها ثابت کردند که بهترینند و شایسته بهترین ها هستند و گواه این گفته ها حضور این عزیزان در برگزاری یادواره شهدا ، شرکت در اعیاد و مناسبت های اسلامی از جمله ماه محرم و جشن های شعبانیه و... می باشد .

این دو عضو شورای اسلامی در پایان با اشاره به همت عالی اهالی روستا اظهار داشتند : از تمامی ساکنین محله مان که تا این روزهای پایانی کار شوراها و در تمام مراحل خدمت رسانی ، همراه و همگام ما بودند تشکر و قدردانی می نماییم و آرزومند موفقیت روزافزون شان در همه عرصه های سازندگی می باشیم .