گزارش ویژه از کلوپ دریایی مهربخش در شهرستان محمودآباد                

سال گذشته 117 نفر در ساحل کلوپ دریایی از خطر غرق شدگی نجات یافتند

دریافت 2000 تومان ورودی از هر اتومبیل ، موجب اعتراض بعضی از مسافران شد

81t17k8usxzz1m5t3v6.jpg

همه چیز از یک قبض 2000 تومانی شروع شد که در ورودی ساحل دریایی در محمودآباد از یک شهروند آملی دریافت گردید ولی از آنجایی که دریا این موهبت الهی جزء مکان هایی است که مسافران و گردشگران و توریست ها می بایست به صورت رایگان از آن استفاده نمایند ذهن خواننده عزیز ما را درگیر خود کرد و موجب شد تا به دنبال این سوژه برویم و در قالب گزارش اجتماعی به آن بپردازیم . به این بهانه به سراغ آقا سید مدیر مجموعه در دریای 52 محمودآباد رفتیم و گفتگویی با ایشان ترتیب دادیم که توجه شما همراهان همیشگی را به مطالعه آن جلب می نماییم .


سید محمود مهربخش با اشاره به موقعیت جغرافیایی منطقه در گذشته گفت :

در قسمت شرقی و قبل از مجموعه شرکت نفت و شرکت ملی نفتکش ، منطقه جعفرآباد قرار دارد که خصوصا ساحلش به دلیل بسته بودن ، این اجازه را به خیلی ها داده بود که بتوانند به هر جرمی از جمله مشروب خوری و ایجاد مزاحمت برای نوامیس مردم دست بزنند و به این خاطر محدوده را منطقه سیاه نامیده بودند که در نقشه جغرافیایی محمودآباد نیز علامتگذاری شده بود . از این رو و با توجه به اینکه این محله ساحل بسیار مناسبی داشت با شهرداری هماهنگ شدیم و طی بازدیدهای میدانی انجام گرفته و با تایید شهرداری و فرمانداری شهرستان ، این ملک را که 18 هزار متر مربع وسعت دارد برای ایجاد کلوپ تفریحات دریایی در اختیار گرفتیم تا بتوانیم کاربری های مد نظر را در اینجا داشته باشیم مثل دکه های سرویس فست فود ، کافی شاپ ، انواع قایق ، جت اسکی و فعالیت دریایی شاتل شامل اسکی روی آب ، ده ها چشمه سرویس بهداشتی ، نمازخانه به وسعت 40 متر ، فضای پارکینگ مجهز به روشنایی معابر و دوربین های مداربسته برای امنیت خودروهایی که در پارکینگ قرار می گیرند .

مدیر کلوپ دریایی مهربخش با بیان اینکه از سال 90 استارت کار را زدیم و فعلا به بهره برداری رسیدیم ، افزود : ما طرح توجیهی را که ارائه داده بودیم کاربری های مختلفی داشت از جمله پنج مدل سرسره آبی که قرار بود در ساحل ایجاد کنیم تا مسافران بتوانند روی ارتفاع بروند و همراه با آب در دریا فرود بیایند .قرار بود در اسکله دریایی فضایی را به وجود بیاوریم که امکان پذیرایی از مردم در رستوران دریایی مهیا شود و همچنین ایجاد تجهیزات شهر بازی و موتورهای چهارچرخ که متاسفانه هنوز نتوانستیم انجام بدهیم .

وی در پاسخ ما که چرا هنوز این طرح به اجرا در نیامده است ؛ گفت : مجوز کارمان از سازمان گردشگری است و طرحی را که پیشنهاد داده بودیم به بودجه ای حدود 1میلیارد و 500 هزار تومان نیاز داشت و در این راستا می بایست برای دریافت تسهیلات بانکی به بانک معرفی شویم . پس از انجام 30% کار متاسفانه هیچ حمایتی از سوی سازمان گردشگری نشدیم حتی با نامه ای که استاندار محترم به بانک مرکزی نوشتند و جهت دریافت 200 میلیون تومان به عنوان گردش مالی و اینکه ما بتوانیم کار را بیشتر وسعت بدهیم که پس از مقدمات انجام گرفته و موقع نهایی شدن اعلام کردند که ما بودجه نداریم . ما از نظر توان مالی بیشتر از این توان و ظرفیت نداریم که هر سال هزینه کنیم و تا اینجا هم خیلی از جیب خرج کردیم .

مهربخش ادامه داد : فضای در اختیار ما 18 هزار متر مربع است که ما این زمین را به عنوان اجاره 10 ساله با شهرداری قرارداد بستیم که بتوانیم فضا را برای بهره برداری با هزینه ای که انجام دادیم در اختیار داشته باشیم و بعد از آن اگر قرار به ادامه کار بود قرارداد جدید با شهرداری به عنوان مالک و آب و فاضلاب که متولی بسترهای آب چه در کنار رودخانه و چه دریا ،  ببندیم . قرارداد منعقد شده بر محور دو طرح سالم سازی زنانه و مردانه بود . سال اول اجرای این طرح در محمودآباد بی نظیر بود . داخل طرح نیز تخت آفتابگیر ، کمد تعویض لباس ، کمد صندوق امانات نصب کردیم تا سال دوم این طرح فعال بود ولی با توجه به اینکه بارها در طول این مدت دریا طوفانی می شد و تخریب هم صورت می گرفت ، هزینه ها و خسارت سنگینی به ما وارد می شد .


b56q6i101q1onhlwwrt6.jpegمدیر مجموعه با بیان اینکه ساخت ساختمان ژوئن بسیار برای ما گران تمام شد ؛ گفت : سال گذشته شهرداری در شهرک ژوئن مجوز ساخت ساختمان بلندی را داد که روی ارتفاع که می رفت کاملا بر داخل محوطه زنانه ای که ما ایجاد کرده بودیم اشرافیت داشت و خانم ها نمی توانستند با امنیت کامل در فضایی بسته شنا کنند بنابراین ما متضرر شدیم و منافع ما زیر سوال رفت . طرح زنانه با این شرایط می توانست برای ما درآمدزا باشد چرا که هر مسافر خانم در قبال استفاده از این طرح مبلغی ورودی پرداخت می کرد و آن هم صرف هزینه های ناجیان غریق مان می شد . در مجاورت طرح مردانه نیز متاسفانه شرکت ملی نفتکش داخل دریا سنگ ریزی کرد و حدود 15 متر از ساحل دریا جلوتر رفتند و این باعث شد که داخل طرح مردانه ما ماسه ها دپو شود یعنی از فضای گودی در آمده و به صورت تپه در بیاید .

مهربخش افزود : با 23 میلیون تومانی که سال 90 برای اجرای این طرح هزینه کردیم  عملا هیچ سود دهی برای ما نداشت ولی باز با این شرایط از شهردار تقاضا کردیم در صورت امکان با توجه به اینکه شهرک ژوئن ساختمان خود را ساخته و مجوزش را نیز با 100 میلیون تومان کمتر یا بیشتر ساخته حداقل 10  میلیون تومان به ما بدهد تا با مقاومت بیشتر هنگام طوفان عمل کنیم که شهرداری در این زمینه نیز حمایتی از ماس نکرد .

وی به آمار نجات یافته ها اشاره کرد و گفت : سال گذشته 117 نفر از جمله 86 مرد و 31 زن را از خطر غرق شدن نجات دادیم که کم سن ترین پسربچه 8 ساله و مسن ترین شان آقای 51 ساله بود و غالبا اینها زمانی اتفاق می افتد که دریا طوفانی بود و مسافران بدون توجه به هشدار ما و ناجیان غریق وارد منطقه ممنوعه می شدند و در چنین شرایطی فقط جت اسکی می توانست کمک رسان ما باشد . سال گذشته  به تمام ارگان ها و دستگاه های ذیربط و سازمان گردشگری ، استانداری ، فرمانداری ، شهرداری ، هلال احمر و امام جمعه محترم شهرستان و همه نهادهایی که می توانستند در این امر دخیل باشند اطلاع رسانی کردیم ولی حتی در حد یک لوح تقدیر برای ناجیان غریق مان حمایت نشدیم و فقط عشق است که به ما انرژی می دهد تا مردم را از خطر غرق شدن نجات دهیم و از افتخارات است که بگویم سه سال متوالی ما حتی یک غرق شده در این منطقه نداریم در صورتی که سال گذشته در محمودآباد 46 نفر غرق شدند و امسال هم  در مجتمع ژوئن و در فاصله 500 متری ما دو نفر غرق شدند .

مهربخش تصریح کرد : در حال حاضر یک نفر به عنوان غریق نجات داریم که از ساعت 9 صبح تا غروب آفتاب مشغول به فعالیت است ولی حفظ امنیت جان مردم از غروب به بعد به عهده خودشان است البته زمانی که پرچم سفید است و دریا آرام مسئولیت جان مردم بر عهده ما هست ولی در مواقع طوفانی هیچ وظیفه ای نداریم .

وی با اشاره به آمار مراجعه کننده ها گفت : روزهای عادی 500 تا 600 نفر مراجعه کننده داریم ولی پیک کاری ، تعطیلات اعیاد و آخر هفته ها بین 1000 تا 2000 نفر از سراسر کشور به این قسمت از ساحل دریا می آیند .

مهربخش در پاسخ خبرنگار ما که حکایت دریافت قبض های 2000 تومانی چیست ؛ گفت : در روزهای شلوغ و آخر هفته که مسافران زیادی به این مکان می آیند از هر ماشینی 2000 تومان به عنوان ورودی دریافت می کنیم و این پول ها دوباره صرف ایجاد امکانات برای میهمانان و حفظ امنیت و تامین روشنایی معابر و... می شود که گاها با اعتراض پرداخت کنندگان مواجه می شویم .

مدیر کلوپ ساحلی در ادامه این گزارش افزود : نبود سطل زباله از جمله مشکلات موجود در ارائه خدمات می باشد و شهرداری هم حداقل فعالیتی که در این ساحل با توجه به مسافرخیز بودنش می تواند داشته باشد پوشش نظافتی و تعبیه سطل های زباله برای حفظ بهداشت محیط زیست است . بارها این پیشنهاد را دادیم تا سطل های زباله را در اختیار ما قرار دهند که مردم بتوانند به راحتی دورریز مواد غذایی را که استفاده کردند و ظروف نوشیدنی را داخل آن بریزند و در ساحل پخش نکنند ولی شهرداری در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرد و فقط دو عدد سطل زباله مکانیزه به ما داد در صورتی که ما به 30 عد برای کل محوطه نیازمندیم ، همچنین یک نیروی کار را به ما بدهند تا با هزینه خودمان بتوانیم نظافت ساحل را تامین کنیم چرا که الان از نیروی آزاد و کارگر و برای آخر هفته به صورت کامل از صبح تا غروب و روزهای عادی دو روز در میان مشغول به کار است .

وی با توجه به خاصیت درمانی آب دریا اظهار داشت : از آب دریا حتی می توان به عنوان درمان استفاده کرد چرا که یدی که در داخل آب است می تواند برای درمان بعضی از بیماری ها استفاده شود ولی متاسفانه نمی خواهند با قرار دادن امکانات ، توریست های بین المللی وارد این سواحل شو.ند .

حرف آخر : ضمن تشکر از دست اندرکاران نشریه پرمحتوا و پرمخاطب صبح آمل و همه مخاطبین عزیز و همیشگی اش باید بگویم این منطقه ای که ما در آن فعالیت می کنیم می شود گفت در محمودآباد بلوار شهدای نفتکش ، کوچه نسیم دریای 52 واقع شده . دوست داریم لیاقت این را داشته باشیم که میزبان حتی لحظاتی کوتاه برای تمام انسان های شریف بشویم . همه هموطنان ما بسیار گرانمایه و با ارزشند و حق اینهاست در خور شایستگی شان رفتار و به آنها بها داده شود هر چند امکانات مان بسیار محدود است و ما شرمنده مسافران عزیزمان هستیم ولی سعی می کنیم با رفتارمان آنها را میهمان دوباره دیار خودمان نماییم .