یک آتش نشان خوب باید نسبت به جان و مال مردم احساس مسئولیت کند

اگر همسرم نبود شاید موفقیت امروزم حاصل نمی شد

لوازم برقی که در داخل منازل استفاده می شود حتما استاندارد باشد

سید مرتضی میرمیران از مامورین پیشکسوت سازمان آتش نشانی آمل

تا حالا شاید صدها بار یا به شوخی یا جدی این جمله به گوشتان خورده ، الو الو 125 محله مون آتیش گرفته . و این لحظات پراسترس و سراسر اضطراب بود که مامورین از جان گذشته آتش نشانی بدون هیچ ترس و واهمه ای به کمک می آمدند و آتش را مهار می کردند . اگر روزشمار تاریخ را نگاه کنیم و با دقت آن را ورق بزنیم به 7 مهر روز آتش نشان برمی خوریم . روزی که تنها با بیان یک جمله دست مریزاد به همه کارکنان عزیز سازمان آتش نشانی شاید بتوان گوشه ای از خستگی های آنها را رفع کرد . بر همین اساس و به پاس این روز عزیز مصاحبه ای را با سید مرتضی میرمیران از پیشکسوتان سازمان آتش نشانی انجام دادیم که نظر شما را به مطالعه آن جلب می نماییم .یک آتش نشان خوب باید نسبت به جان و مال مردم احساس مسئولیت کند

اگر همسرم نبود شاید موفقیت امروزم حاصل نمی شد

لوازم برقی که در داخل منازل استفاده می شود حتما استاندارد باشد

سید مرتضی میرمیران از مامورین پیشکسوت سازمان آتش نشانی آمل

تا حالا شاید صدها بار یا به شوخی یا جدی این جمله به گوشتان خورده ، الو الو 125 محله مون آتیش گرفته . و این لحظات پراسترس و سراسر اضطراب بود که مامورین از جان گذشته آتش نشانی بدون هیچ ترس و واهمه ای به کمک می آمدند و آتش را مهار می کردند . اگر روزشمار تاریخ را نگاه کنیم و با دقت آن را ورق بزنیم به 7 مهر روز آتش نشان برمی خوریم . روزی که تنها با بیان یک جمله دست مریزاد به همه کارکنان عزیز سازمان آتش نشانی شاید بتوان گوشه ای از خستگی های آنها را رفع کرد . بر همین اساس و به پاس این روز عزیز مصاحبه ای را با سید مرتضی میرمیران از پیشکسوتان سازمان آتش نشانی انجام دادیم که نظر شما را به مطالعه آن جلب می نماییم .

از خودتان بگویید :

سید مرتضی میرمیران متولد 10/10/1344 از روستانی کت پشت . فوق دیپلم اطفاء حریق و دانشجوی کارشناسی مدیریت امداد و سوانح دانشگاه ساخا می باشم . با مدرک دوم دبیرستان وارد شهرداری شدم و با پشتکار فراوان دیپلم را به صورت متفرقه و فوق دیپلم را در دانشگاه ساخا اخذ کردم .

 چه شد وارد آتش نشانی شدید :


o3faq3uze33ja2xylwa.jpg

اواخر 66 به عنوان کارمند فضای سبز وارد شهرداری شده و مشغول به کار شدم . بعد از دو ماه فرمی دریافت کردیم حاوی اطلاعات فردی و تخصص های کاری . من هم که به عنوان اپراتور در شهرداری مشغول کار بودم با همین سمت بعد از 3 ماه وارد آتش نشانی شدم . در آن موقع بنده چون جوانترین و تحصیل کرده ترین کارمند بودم به مرکز آتش نشانی تهران جهت آموزش معرفی شدم. بعد از فراگیری آموزش های آتش نشانی با دریایی از علوم جدید از جمله اطفاء حریق و عملیات های مربوطه که شامل امداد نجات می شود آشنا شدم . بعد از طی این مراحل و بازگشت از تهران دیگر قبول نکردم به عنوان اپراتور تلفن کار کنم . بلکه به عنوان مامور آتش نشانی آمدم میدان بلکه به عنوان مامور آتش نشانی به میدان آمدم .

از خطرات کار بگویید :

هیچ شغلی بی خطر نیست اما خطراتی که در این کار هست به مراتب بیشتر از دیگر شغل هاست . از جمله آتش سوزی ، زیر آوار ماندن ، تخریب سقف ساختمان ، همچنین کارهای امدادی مثل گیر افتادن در داخل آسانسور ، چاه ، تصادفات جاده ای .

آیا ورود به آتش نشانی شرایط خاصی را می طلبد :

بله از طریق وزارت کشور و سازمان شهرداری ها ، آتش نشانی درخواست نیرو کرده و از افراد واحد شرایط ثبت نام و از آنها آزمون گرفته می شود که این آزمون عملی شامل تست ورزش می باشد .

بعد از قبولی و ورود به آتش نشانی آیا آموزش دیده می شود :

آموزش های مقدماتی آتش نشانی شامل کلیه عملیات های اطفاء و امداد از جمله مبانی حریق ، کف و کف ساز ، خاموش کننده های دستی ، امداد و نجات امداد و چاه ، امداد و صخره

آموزش ها در کجا و دوره اش چه مدت است :

در آمل و حداقل 15 روز می باشد . به این صورت که نیروهای جدیدی که با پشت سر گذاشتن شرایط و پس از طی مراحل آموزشی مقدماتی همراه با نیروهای قدیمی به عنوان کارآموز به عنوان مامور آخر مشغول به کار می شوند .

یک آتش نشان خوب چه خصوصیاتی باید داشته باشد :

علاقمند به کارش باشد و نسبت به کارش تعصب داشته باشد . فداکاری و ایثار در وجودش باشد و نسبت به جان و مال مردم احساس مسئولیت کند .

آیا آتش نشانی مجهز به تمام تجهیزات به روز درکشور می باشد :

به نسبت کشور ما چیزی کم نداریم . با توجه به دریافت شهری و امکانات شهری ما راضی هستیم .

چه مشکلاتی دارید :

 بعضی از همکاران ما در کلان شهرها با 20 سال سابقه کار بازنشسته می شوند اما در شهرهای کوچک مثل آمل حداقل 30 سال سابقه نیاز است در حالی که شکل تعریف شده ما در سراسر کشور یکسان و سختی کار آن به یک صورت است . از مسئولان خواهشمندیم رسیدگی کنند .

آیا در کنار اینکه مامور آتش نشانی هستید فعالیت های دیگری هم انجام می دهید :

در کنار کار عملیات ، کارهای آموزشی هم انجام می دهم . آموزش مدارس ، ادارات ، شرکت ها و به این صورت است که مسئولان ذی ربط در ادارات مختلف جهت آموزش پرسنل شان نامه ای را به سازمان آتش نشانی شهرستان فرستاده و این سازمان هم از طریق واحد آموزشی اقدام و کادر آموزشی هجرت خود را می فرستد .

از آنجایی که شغل شما پرخط است و تمام وقت شما وقف این کاره ، حضور شما در خانه کمرنگ است آیا همسرتان با این موضوع کنار آمده :

اوایل کمی مشکل بود خصوصاً زمانی که شب کار بودم  موقع تولد بچه اولمان . ولی کم کم با این موضوع کنار آمد و خدا را شکر دیگر از گله و شکایت خبری نیست . جا دارد از طریق همین نشریه جالب و خواندنی از همسر عزیزم که در تمام مراحل کاری و زندگی همیشه همراه و همیارم بوده تشکر کنم و به جرات بگویم اگر او نبود شاید موفقیت امروزم حاصل نمی شد . چرا که با وجود ایشان خیالم از بابت حریم خانه راحت است و دغدغه ای جز مساله کار ندارم .

چه شد که به عنوان نماینده آتش نشانان آملی برای مصاحبه انتخاب شدید :

می خندد و با حجب و حیای خاصی می گوید : از محبت دوستان و همکاران عزیزم بوده

چه توصیه ایمنی برای خوانندگان دارید :

لوازم برقی که در داخل منازل استفاده می شود حتماً استاندارد باشد . در حداقل زمان وقوع حادثه حتما 125 را در جریان بگذارند . چرا که همین حادثه کوچک که به چشم نمی آید شاید منجر به حادثه ای بزرگ و جبران ناپذیر شود .

روز آتش نشان چه احساسی به شما دست می دهد :

از اینکه دولت یک روز را در تاریخ روزشمار خود به آتش نشانان جان برکف و عزیر اختصاص داده خوشحالم . البته دانستن این موضوع ضروری است که کار ما در یک روز خلاصه نمی شود دوست داریم در تمام ایام قدر کار ما را بدانند و به فکر حل مشکلاتمان باشند .

حرف آخر :

انشاءا... برای هیچکس حادثه ای پیش نیاید و آتش نشان فقط کارهای مشاوره ای و آموزشی را انجام دهد .